3 Şubat 2016 Çarşamba

Şimdi Derinn Bir Nefesss...

Trenimiz çuf çuf çuf ilerler, dünya mır mır mır kendi ekseninde döner, güneşe selam eder, günler geçer, aylardan Şubat olur. Biz minik minik kendi hayatımızda yol almaya devem eder.. Arpa boyu, bit boyu yollar. Akan hayat, hızlı gibi gelen bazen çok yavaş.

Bu ara günlere daha takığım. Sayıyorum onları. Büyük dönüme, vuslata az kaldığından.. Çok heyecan içinde, çok sabırsız aynı zamanda normal kalmaya çalışarak akışında, doğalında ilerliyorum. Gevşemek, rahat olmak, korkularından kaygılarından uzaklaşmak, onları elinde sopayla kovalamak gerek. 

Bunun için en etkili yöntem nefesmiş aslında. Biz nefesimizi doğru almıyormuşuz. Sadece uykumuzda doğru nefes alabilen bozuk mekanizmalar olmuşuz. Ha bir de bebekler sanırım, doğru nefesi alabilen, bozulmamış saf canlılarmış.

Nefes derslerinde öğretilen temel bilgilerden biri sağ burun deliğinden "solar", sol burun deliğinden alınan "lunar" enerjiymiş. Biri güneş biri ay, biri sarı biri gümüş.. İkisi tıkalı, bazen biri tıkalı, bazen ikisi açık olabiliyor bende. Hepsi insan üzerinde denge unsuru.. Anlamları farklı, içine getirdiği enerji farklı.

Metin Hara Yol kitabında ilk olarak nefesin öneminden başlar. Günde 10 dakika bunu yapın en azından der. Yani doğru nefes alın. O zaman beyninizdeki enerjiler, alfa-beta dalgalarının dengesi, sağlık başlı başına etkileniyor. Hatta hastalıkların sebebi bile doğru nefes alamadığımız için kaynaklanıyormuş.

Doğru nefes doğum için de çok önemli. Hafta sonu doğum koçu doula da diyorlar, (dula diye okunuyor) Esra Demiröz'ün doğum eğitimine katıldım. Doğru nefes teknikleri, doğumda aktif pozisyonlar, doğumda bilinmesi gerekenler gibi kısa -özet bir eğitimdi. Orada da yaptığımız deneyler sonucunda gördüm ki, dikkatini, odağını nefesine verdiğinde (en azından bir süre, sanırım sonra doğalında oluyor) hissettiğin acı azalıyor, vücudunun sana söyledikleri değişiyor, içindeki kötü enerjiler dağılıyor ve gevşiyorsun...

Şimdi biraz daha bu işin üzerine eğilmeli. Sadece doğum için değil. Bedenin ihtiyacı için.

Sağlık sağlık sağlık.
Sağlıklı günler.
Emanet bedene iyi bakmalı..

Bu arada, bağzı little things artık hazır :)

13 yorum:

 1. İnşallah kolaylıkla atlatırsın arkadaşım. Normal doğum düşünüyorsun sanırım? En güzeli o elbette. Ama bir o kadar doğuma katılan ekip de önemli. Umarım tüm hassasiyetlerini önemserler. Son yazıma bakarsan sevinirim;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baktım Beyzacım :)))
   Bakalım nasıl bir doğum olacak, çok meraktayım bende.. :)

   Sil
 2. Canım ne derler bir avazda inşallah :)Little things lere bayıldım.Güle güle giysin kuzucuk.

  YanıtlaSil
 3. Yazının başında bir an doğurdun zannettim :))
  Hay benim kör anlayışıma :))
  Nefes almak önemli tabiki ama ben en aşağıdaki minnak giysileri görünce tamamen yitirdi nefes mevzuu... Ay onlar nasıl miniş öyle, oyoyoyyyyy... balından yenmez o bebe ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay yok daha var birazcık daha :) Doğurmadım..
   Çok teşekkürler :))

   Sil
 4. Çok ciciler yaaa.:D Güle güle kullanın tabi sağlıkla.

  YanıtlaSil
 5. Tebrik ediyorum, sağlık ve kolaylıkla gelsin minik bebiş :)
  Yakında çok özel bir doğum hikayesi okuyacağız eminim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, umarım okursunuz :))

   Sil
 6. Merhaba sevgili hocam bu güzel paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederiz. Sizi çok yakından takip ediyorum hocam...

  YanıtlaSil
 7. Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size

  YanıtlaSil
 8. Bu güzel paylaşım için cani gönülden teşekkür ederim hocam

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...